Drain to – näyttely tarkastelee videoteoksin ruumiillisuutta uusliberaalissa ajassa, jossa yhteiskunta omistautuu yhä enemmän liikkuvuudelle, virtaamisen ylistämiselle ja rytmin kiihdyttämiselle. Ihmisinä olemme jatkuvasti kosketuksissa erilaisiin materiaaleihin, niin inhimillisiin kuin ei-inhimillisiin, niin elollisiin kuin elottomiinkin. Monimateriaalisuudesta huolimatta yhteyden kokemus voi kadota suhteessa itseen, toisiin ja ympäristöön. Näyttely pohtii sekä tätä yhteyden moninaista katkeamista hyperkiihtyvässä ajassa, että tarvetta yhteyteen ja lepoon.
Sini Henttu on helsinkiläinen mediataiteilija, jonka työskentelyä ohjaavat kysymykset normaalin käsitteestä, mekanisoidusta ruumiillisuudesta, vieraantumisen kokemuksesta ja maailmassa olemisen tahmeudesta. Neuroqueerinä taiteilijana hän pohtii teoksissaan arkiseksi koettuja kapitalistis-sosiaalistettuja ja normatiivisia ruumiillisia toimintoja, tapoja ja eleitä videoiden, esineiden sekä teknologioiden avulla. Henttu sekoittaa teoksissaan usein inhimillistä kaipuuta ei-inhimillisiin materiaaleihin.
Henttu on valmistunut Aalto-yliopistosta (2022) ja Kuvataideakatemiasta (2025), sekä osallistunut näyttelyihin muun muassa Galleria Huudossa (2024), Design museolla (2024) ja Vapaan Taiteen Tilassa (2023).
Hentun taiteellista työskentelyä tukee Koneen Säätiö (2024–2026).
-Sini Henttu
Lisätietoja Sini Henttu, sini.henttu@gmail.com